Postup spracovania nami vypracovaných  dokumentácii dendrologický prieskum, dendrologický posudok, návrh náhradnej výsadby, návrh vegetačných úprav

Od 23. mája 2013 som zapísaná pod číslom F115/2013 ako fyzická osoba (Ing. Zuzana Takáčová) v zozname odborne spôsobilých osôb podľa §55 zákona č.543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny s oprávnením vyhotovovať nasledovné dokumentácie ochrany prírody a krajiny:

Dokumenty starostlivosti o dreviny

poskytuje prehľad o rozmiestnení, kvalite a ekologickom, krajinotvornom, estetickom a kultúrno-historickom význame drevín v katastrálnom území obce a je podkladom na zabezpečenie starostlivosti o dreviny, rozhodovanie orgánov ochrany prírody a pri uplatňovaní náhradnej výsadby za vyrúbané dreviny.

Dendrologické posudky a dendrologické prieskumy  

Dendrologické prieskumy spracovávame pri navrhovaných obytných súboroch v stupni územného rozhodnutia, stavebného konania pri ktorých dendrologický prieskum  slúži ako doklad pre príslušný správny orgán na úseku ochrany životného prostredia k správnemu konaniu a vydaniu výrubového povolenia pre účely rozhodnutia o výrube.

Dendrologické prieskumy a posudky spracovávame v rodinných záhradách pi výstavbe a prestavbe rodinných domov, v prípade ohrozenia života a majetku v kontexte na rast nebezpečného stromu/odumierajúci suchý strom s možnosťou vývratu na pozemok alebo stavbu.

Dendrologické prieskumy a posudky spracovávame pri objektoch občianskej vybavenosti, v školských areáloch, pri cirkevných stavbách, na cintorínoch, na plochách verejnej zelene.

Dendrologické prieskumy spracovávame pri stromoch ktoré rastú pri cestných komunikáciách, v okolí vodných tokov.

Dendrologický prieskumy a posudky spracovávame podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a vyhlášky č. 170/2021 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.

V zmysle § 47 ods.4 Zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov sa súhlas na výrub drevín nevyžaduje:

  • na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty v zastavanom území obce s výmerou do 10 m2 a za hranicami zastavaného územia obce s výmerou do 20 m2,
  • Ustanovenie odseku 4 písm. a) sa nepoužije, ak drevina rastie na území s druhým alebo tretím stupňom ochrany, na cintorínoch, v zastavanom území obce na miestach voľne prístupných verejnosti (ďalej len „verejná zeleň“) alebo na ornej pôde ako solitér, stromoradie, skupina stromov alebo súčasť terasy alebo medze.
  • Inventarizované sú všetky dreviny rastúce v riešenom území bez ohľadu na parameter obvodu kmeňa pri stromoch a bez ohľadu na parameter plošného priemetu pri kroch krovitých porastoch.
  • pri obnove produkčných ovocných drevín na účely výsadby nových ovocných drevín, ak sa ich výsadba uskutoční do 18 mesiacov odo dňa výrubu,
  • na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v záhradách 76a) a záhradkárskych osadách, okrem stromov rastúcich na pozemkoch, ktoré sú územným plánom obce určené na zastavanie,
  • pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody77)na majetku,
  • výrub nariadi orgán štátnej správy podľa osobitných predpisov, 78)
  • ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak ho vykonáva alebo obstaráva organizácia ochrany prírody,
  • ak orgán ochrany prírody vopred písomne určí, že výrub je preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny
  • ak sa výrub vykonáva v súvislosti s odstraňovaním inváznych nepôvodných druhov drevín uvedených v zoznamoch podľa osobitných predpisov,58a).
  • na porasty rýchlorastúcich drevín založené na poľnohospodárskej pôde v súlade s osobitným predpisom78a) a plantáže vianočných stromčekov a okrasných drevín,
  • na územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub drevín zakázaný
  • [§ 15 ods. 1 písm. e) a § 16 ods. 1 písm.
  • ak sa výrub uskutočňuje v súvislosti s plnením úloh obrany štátu vo vojenských obvodoch a územiach potrebných na zabezpečenie úloh obrany štátu alebo slúžiacich na zabezpečenie úloh obrany štátu, ktoré spravuje ministerstvo obrany alebo právnická osoba v jeho zakladateľskej alebo zriaďovateľskej pôsobnosti.

 

Predmetom hodnotenia dendrologických prieskumov a posudkov je určenie dendrometrických údajov hodnotených  stromov:

  • Podľa § 22 ods. 8 písm. d) vyhlášky o OPAK je predmetom hodnotenia druh dreviny, počet, zdravotný stav, obvod kmeňa meraný vo výške 130 cm nad zemou alebo tesne pod miestom jeho rozkonárenia, ak túto výšku nedosahuje, alebo výmera krovitého porastu. Veľkosť krov a krovitých porastov sa zisťuje meraním plošného priemetu vymedzeného jednotlivou alebo spoločnou korunou a meraním výšky krov. Pri zoskupení krovín rovnakého druhu sa vypočíta priemerná výška z nameraných hodnôt. Za ker sa považuje drevina s rozkonárenou stonkou spravidla už od bázy a za krovitý porast taká skupina krov, pri ktorej viac ako 50 % jednotlivých krov sa vzájomne korunami dotýka alebo spon medzi jednotlivými krami je menší ako 2 m.
  • druh dreviny/listnatý- ihličnatý strom, zdravotný stav, obvod kmeňa meraný vo výške 130 cm nad zemou alebo tesne pod miestom jeho rozkonárenia, stupeň poškodenia, zhodnotenie dlhodobej perspektívy na stanovisku v závislosti na celkovom zdravotnom stave, výška dreviny, šírka koruny, výpočet chráneného koreňové priestoru.
  • druh krovitej skupiny/druh, celková plocha pokrytia m2, výška, stupeň poškodenia

 

Vlastná inventarizácia drevín pozostávala z dvoch fáz:

A/ Terénny prieskum – pozostával z lokalizácie jednotlivých vegetačných prvkov do podkladovej mapy. Každému vegetačnému prvku v mape zodpovedá zápis o získaných údajoch do inventarizačnej tabuľky priamo v teréne. Každý vegetačný prvok má svoje identifikačné číslo (IDČ). Týmto spôsobom sa získala základná podkladová mapa s lokalizáciou stromov a krovitých skupín v hodnotenom území s tabuľkovou databázou nameraných dendrometrických údajov.

B/ Spracovanie terénnych poznatkov – pozostávalo z vypracovania kompletného zoznamu nameraných drevín s hodnotiacou inventarizačnou tabuľkou, grafickým výstupom (výkres súčasného priestorového umiestnenia hodnotených drevín, plán výrubu) a textovou správou.

 

Inventarizačná tabuľka obsahuje nasledovné údaje:

  • Identifikačné číslo – poradové číslo (IDČ): v tabuľkovej časti je každý strom a ker označený jediným identifikačným číslom, ktoré zodpovedá poradovému číslu pri hodnotení vegetácie. Číslovanie bolo vykonané priebežne tak, ako zhotoviteľ realizoval prieskum.
  • Určenie druhu: zaznamenaný bol latinský a slovenský názov druhu, prípadne kultivar.
  • Obvod kmeňa: meraný vo výške 130 cm, u stromov rozkonárujúcich sa vo výške menšej ako 130 cm tesne pod ich rozkonárením. Za strom sa považuje drevina s diferencovanou stonkou, v dolnej časti vytvárajúcou priamy, nerozkonárený kmeň, ktorý v hornej časti prechádza do rozkonárenej koruny.
  • Pri stromoch, ktoré sa rozkonárujú vo výške menšej ako 130 cm, sa meria obvod kmeňa tesne pod jeho rozkonárením.
  • Výška stromov: bola zisťovaná odborným odhadom, udávaná je v metroch s presnosťou na 5 m. Ako oporné body slúžili okolité stavby a technické prvky so známou výškou.
  • Priemer koruny: bol zisťovaný vizuálne, udávaný je v metroch s presnosťou na 2 m.
  • Určenie dendrometrických parametrov krovitých skupín:
  • Určenie druhu: zaznamenaný bol latinský a slovenský názov druhu, prípadne kultivar.

 

Typ: Pri krovitých skupinách („KS“) sú použité skratky („LK“- listnaté kry, „IK“- ihličnaté kry, „SK“- stálo zelené kry, „PK“- popínavé kry).

Výška: bola zisťovaná odborným odhadom, udávaná je v metroch s presnosťou na 1 m

Ako oporné body slúžili okolité stavby a technické prvky so známou výškou.

Plocha pokrytia: udáva plošný priemet krov na plochu, solitérnych krov i zapojených skupín. Plocha pokrytia bola zistená laserovým diaľkomerom a následne výpočtom v grafickom programe. Udáva sa v m2..

Veľkosť krov a krovitých porastov sa zisťuje meraním plošného priemetu vymedzeného jednotlivou alebo spoločnou korunou a meraním výšky krov. Pri zoskupení krovín rovnakého druhu sa vypočíta priemerná výška z nameraných hodnôt.

Za ker sa považuje drevina s rozkonárenou stonkou spravidla už od bázy a za krovitý porast taká skupina krov, pri ktorej viac ako 50 % jednotlivých krov sa vzájomne korunami dotýka alebo ak je spon medzi jednotlivými krami  menší ako 2 m.

 

Na základe nameraných dendrometrických  hodnôt/obvod kmeňa a stupeň poškodenia je vypočítaná základná spoločenská hodnota drevín podľa vyhlášky č. MŽP SR č. 170/2021 Z. z., ktorou sa vykonáva Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Spoločenská hodnota drevín je uvedená podľa druhu drevín a ich veľkosti v prílohe č. 36. Spoločenská hodnota drevín sa upravuje prirážkovým indexom podľa prílohy č.38. Vypočíta sa tak, že sa spoločenská hodnota uvedená v prílohe č. 36  vynásobí súčinom prirážkových indexov uvedených v prílohe č. 36, 38.