Postup spracovania nami vypracovaných dokumentácii dendrologický prieskum, dendrologický posudok, návrh náhradnej výsadby, návrh vegetačných úprav
Od 23. mája 2013 som zapísaná pod číslom F115/2013 ako fyzická osoba (Ing. Zuzana Takáčová) v zozname odborne spôsobilých osôb podľa §55 zákona č.543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny s oprávnením vyhotovovať nasledovné dokumentácie ochrany prírody a krajiny:
Dokumenty starostlivosti o dreviny
poskytuje prehľad o rozmiestnení, kvalite a ekologickom, krajinotvornom, estetickom a kultúrno-historickom význame drevín v katastrálnom území obce a je podkladom na zabezpečenie starostlivosti o dreviny, rozhodovanie orgánov ochrany prírody a pri uplatňovaní náhradnej výsadby za vyrúbané dreviny.
Dendrologické posudky a dendrologické prieskumy
Dendrologické prieskumy spracovávame pri navrhovaných obytných súboroch v stupni územného rozhodnutia, stavebného konania pri ktorých dendrologický prieskum slúži ako doklad pre príslušný správny orgán na úseku ochrany životného prostredia k správnemu konaniu a vydaniu výrubového povolenia pre účely rozhodnutia o výrube.
Dendrologické prieskumy a posudky spracovávame v rodinných záhradách pi výstavbe a prestavbe rodinných domov, v prípade ohrozenia života a majetku v kontexte na rast nebezpečného stromu/odumierajúci suchý strom s možnosťou vývratu na pozemok alebo stavbu.
Dendrologické prieskumy a posudky spracovávame pri objektoch občianskej vybavenosti, v školských areáloch, pri cirkevných stavbách, na cintorínoch, na plochách verejnej zelene.
Dendrologické prieskumy spracovávame pri stromoch ktoré rastú pri cestných komunikáciách, v okolí vodných tokov.
Dendrologický prieskumy a posudky spracovávame podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a vyhlášky č. 170/2021 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.
V zmysle § 47 ods.4 Zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov sa súhlas na výrub drevín nevyžaduje:
Predmetom hodnotenia dendrologických prieskumov a posudkov je určenie dendrometrických údajov hodnotených stromov:
Vlastná inventarizácia drevín pozostávala z dvoch fáz:
A/ Terénny prieskum – pozostával z lokalizácie jednotlivých vegetačných prvkov do podkladovej mapy. Každému vegetačnému prvku v mape zodpovedá zápis o získaných údajoch do inventarizačnej tabuľky priamo v teréne. Každý vegetačný prvok má svoje identifikačné číslo (IDČ). Týmto spôsobom sa získala základná podkladová mapa s lokalizáciou stromov a krovitých skupín v hodnotenom území s tabuľkovou databázou nameraných dendrometrických údajov.
B/ Spracovanie terénnych poznatkov – pozostávalo z vypracovania kompletného zoznamu nameraných drevín s hodnotiacou inventarizačnou tabuľkou, grafickým výstupom (výkres súčasného priestorového umiestnenia hodnotených drevín, plán výrubu) a textovou správou.
Inventarizačná tabuľka obsahuje nasledovné údaje:
Typ: Pri krovitých skupinách („KS“) sú použité skratky („LK“- listnaté kry, „IK“- ihličnaté kry, „SK“- stálo zelené kry, „PK“- popínavé kry).
Výška: bola zisťovaná odborným odhadom, udávaná je v metroch s presnosťou na 1 m
Ako oporné body slúžili okolité stavby a technické prvky so známou výškou.
Plocha pokrytia: udáva plošný priemet krov na plochu, solitérnych krov i zapojených skupín. Plocha pokrytia bola zistená laserovým diaľkomerom a následne výpočtom v grafickom programe. Udáva sa v m2..
Veľkosť krov a krovitých porastov sa zisťuje meraním plošného priemetu vymedzeného jednotlivou alebo spoločnou korunou a meraním výšky krov. Pri zoskupení krovín rovnakého druhu sa vypočíta priemerná výška z nameraných hodnôt.
Za ker sa považuje drevina s rozkonárenou stonkou spravidla už od bázy a za krovitý porast taká skupina krov, pri ktorej viac ako 50 % jednotlivých krov sa vzájomne korunami dotýka alebo ak je spon medzi jednotlivými krami menší ako 2 m.
Na základe nameraných dendrometrických hodnôt/obvod kmeňa a stupeň poškodenia je vypočítaná základná spoločenská hodnota drevín podľa vyhlášky č. MŽP SR č. 170/2021 Z. z., ktorou sa vykonáva Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Spoločenská hodnota drevín je uvedená podľa druhu drevín a ich veľkosti v prílohe č. 36. Spoločenská hodnota drevín sa upravuje prirážkovým indexom podľa prílohy č.38. Vypočíta sa tak, že sa spoločenská hodnota uvedená v prílohe č. 36 vynásobí súčinom prirážkových indexov uvedených v prílohe č. 36, 38.